הרטבה לילית היא אחד הסימפטומים המעידים על בעיה פסיכולוגית שקיימת אצל הילדים שעברו טראומה פותח ד"ר קובי שגיא

האירוע המזעזע שחוו ילדים כמו לדוגמה פגיעה מינית או פיזית בהם, מקרה אלימות קשה שראו במו עיניהם ועוד, יוצר טראומה המשפיעה כחוט השני על כל ילדותם. חוסר היכולת לשלוט על שריר הסוגר באמצע הלילה כדי לגשת לשירותים במידת הצורך, מעידה על כך שמדובר בטראומה קשה המצריכה טיפול מעמיק ורק לאחר טיפל זה אפשר יהיה להתחיל לטפל בנושא ההרטבה הלילית. 

המסקנה היא חד משמעית שאי אפשר לפתור את נושא ההרטבה הלילית כל זמן שעקבות הטראומה משפיעות על כל דקה מחייו של הילד ולכן הוא לא מסוגל לשלוט בצורך לעצור את השתן בכל דרך שהיא בשעות הלילה.

שלבי הטיפול הנקבעים על ידי ד"ר קובי שגיא 

במקרה מסוג זה הילד מופנה לטיפול פסיכולוגי. בהתאם למקרה הספציפי הילד מגיע לשיחות כדי לחשוף את השפעתה העצומה של הטראומה על התנהלותו ביום יום. בנוסף לכך ובהתאם לחומרת המקרה הוא עובר טיפולים נוספים כמו ריפוי בעיסוק באמצעות אמנות, רכיבה על סוסים ושיטות פסיכולוגיות נוספות המותאמות לילדים לפי לגילם. 

הפתרון אינו קורה כבמטה קסם מסביר ד"ר קובי שגיא, מדובר בהליך ארוך הדורש אורך רוח וסבלנות רבה מצידו של המטופל ומשפחתו, ההתקדמות היא איטית בהתאם למסוגלות של כל ילד להתגבר על העבר. 

שיטות טיפול נוספות המותאמות לכל ילד 

כשיש הטבה או שיפור משמעותי, מקבלים החלטה משותפת הפסיכולוג וד"ר טל שגיא אם להערכתם המקצועית אפשר לנסות את הטיפול בנושא ההרטבה הלילית. 

לאור הטראומה, הטיפול בנושא ההרטבה הלילית נעשה באופן עדין ואיטי כדי לא להוסיף קושי לילד. ברוב המקרים מתחילים בהליך למידה בבית תוך קבלת הכוונה מהקליניקה, של הפעלת שריר הסוגר בלילה כדי למנוע הרטבה לילית. בשלב הבא אפשר להיעזר במכשיר הזמזם כדי שהילד יסגל את הפעולות הנחוצות כדי לעצור את השתן ולרדת מהמיטה לכיוון השירותים.

במקרים חריגים ובמידת הצורך פונים לטיפולים כמו רפלקסולוגיה, דיקור סיני, טיפול בפרחי באך, הומאופתיה ואפילו היפנוזה כדי לסייע לילד.