ירושת תושב חוץ היא סאגה מורכבת וסבוכה ורק עורך דין ירושה המתמקצע בנישה ספציפית זו יוכל לסייע ללקוח שלו כדי לקדם את תהליך הירושה. אחת הסיבות העיקריות לכך היא העובדה שלכל מדינה יש חוקים משלה ולכן על עורך הדין לשלוט היטב בחוקיה של המדינה הספציפית.

מדובר במצב משפחתי עדין שהוא גם אמוציונלי ולכן חשוב לשכור את שירותיו של עורך דין מקצועי ומיומן שקיבלתם עליו המלצה חמה ועם זאת שיהיה אנושי ורגיש למקרה.

חלוקת ירושת תושב חוץ

מערכת המשפט בישראל היא ברת סמכא לקבל החלטות לגבי חלוקת הירושה של הנפטר בשתי קונסטלציות, האחת אם הנפטר היה בעל נכסים, רכוש וממון בישראל והשנייה אם המוות קרה כאשר תושב חוץ זה שהה או התגורר בישראל.

חלוקת הרכוש מתבצעת בהתאם לחוקים של המדינה בה התגורר לאחרונה אדם זה וגם נפטר בה. אם הוא נפטר במדינה זרה רכושו וממונו הן במדינה זו והן הרכוש  שצבר בישראל יחולקו בהתאם לחוקיה של מדינת החוץ.

התנהלות בהפעלת צו ירושה של תושב חוץ

לצורך טיפול מעמיק בנושא זה יהיה על עורך הדין לבצע עבודה רוחבית מול הרשויות במדינה הזרה ולכן יהיה צורך במסמכים רבים המעידים על חשבונות הבנק שלו, הנכסים השונים וכל פרט אחר המופיע בצוואה שלו. כל המסמכים הללו יתורגמו לשפה זו וישאו חותמת של עו"ד מנהל עזבון או נוטריון כדי שאפשר יהיה להתנהל מול הגורמים הרלוונטיים ולקדם את תהליך חלוקת הירושה כולה.

החוקים אינם זהים בכל המדינות בעולם ועורך הדין מתמקד בחוקיה של כל מדינה, לומד אותם באופן מעמיק כולל פרטים ודקויות היכולים להוביל לשינוי באופן החלוקה, תשלומים, מיסים ועוד.

במקרים רבים יהיה צורך בעבודה עם מומחה או יועץ אשר גר במדינה זו או שהוא בעל קשרים עסקיים בה כך שהוא מכיר את אופי ההתנהלות של המשרדים הממשלתיים, הבנקים וגורמים נוספים. חשוב מאד להבין את דרך העבודה עימם ולפעול כך, כי דרכים אחרות עלולות לסבך ולא לקדם את ההליך הנדרש.