אבנים בכליות עלולות לגרום לכאבים עזים ולשבש את פעילות הכליות שחיוניות לגופנו. יש דרכים שונות לטיפול באבנים בכליות כמו קרני רנטגן, תרופות ושינוי תזונתי.

ארבעה סוגי אבנים בכליות

יש כמה סוגים שונים של אבנים בכליות והן נחלקות לאבני סידן, אבני מגנזיום ואמוניה, אבני חומצת שתן ואבני ציסטין.

אבני סידן הן האבנים השכיחות שיש בכליות והן אבנים של סידן וזרחן. סוג נוסף אלו הן אבני מגנזיום ואמוניה כאשר אלו הן אבנים גדולות יחסית בצורה של קרן. סוג שלישי אלו הן אבני חומצות שתן כאשר רק עד 10% לערך מהאבנים בכליות אלו הן אבנים מסוג זה, ואלו אבנים רכות יחסית וחלקות.

הסוג הרביעי אלו אבני ציסטין והן בצבע צהוב במרבית המקרים. האבנים דומות למעשה לגבישים ופחות לאבנים ממש והן יכולות להיות בגודל של פרור וגם בקוטר גדול מאוד של כדור טניס בחלק מאוד נדיר מהמקרים.

נציין כי יש סוגים נוספים של אבנים בכליות אך אלו הם הסוגים העיקריים והנפוצים.

מקור האבנים בכליות

היווצרותן של אבנים בכליות מגיעה על רקע פסולת שלא הומסה בשתן אלא המשיכה "לשכב" בגוף. תזונה רווית מלחים וסידן מגבירה את הסיכוי להופעת אבנים בכליות. כאשר ישנן אבנים בכליות ייתכן כי נחוש בכאב כלשהו או שלא נחוש בכלל ולא נדע שהיו לנו אבנים משום שהן התמוססו באופן עצמאי דרך מהערכת השתן ונפלטו ממערכות גופנו החוצה.

במידה ואתם חשים כאבים בצד במותן באופן פתאומי, או אם אתם מבחינים בהופעתו של דם בשתן יש להיבדק באופן מידי. מומלץ לבצע בדיקות שתן תכופות משום שלא תמיד ניתן לזהות סימני הופעה של דם בשתן אלא רק תחת עין המיקרוסקופ במעבדה.

> למידע מקצועי ופרטים נוספים בקרו באתר https://nk-urology.com!