קצה אירופה מתאפיין בקור המגיע למינוס 30 מעלות, באזור לפלנד בקיץ השמש לא שוקעת לפחות יום אחד ובחוף לא זורחת כלל לפחות יום אחד. אי אפשר להזכיר את אזור לפלנד מבלי להתפעל ולדבר על תופעת הזוהר הצפוני, אז מהי בעצם?

הכל על על תופעת הזוהר הצפוני

הזוהר הצפוני הינה תופעת טבע המאופיינת בהופעת אורות בצבעים שונים בשמיים בזמן הלילה. מקור התופעה הינו בעומס יתר של חלקיקים שזורמים מטה מין השמש בשדה המגנטי של כדור הארץ וכאשר הינם מתנגשים במולקולות שבאוויר כמו החנקן והחמצן (החמצן נטען באופן קבוע על ידי השמש) שבאטמוספירה, נגרם שחרור אנרגיה שמתבטא בהופעת אורות צבעוניים. צבעו של הזוהר הצפוני משתנה כאשר החלקיקים נפגשים בחמצן ( מה שלרוב קורה) צבעו של הזוהר יהיה ירוק. צבעים נוספים בהם אפשר לחזור הינם אדום וכחול שקוראים כאשר יש התנגשות באטומים של מימן או חנקן.

לעיתים ניתן לראות את הזוהר הצפוני גם באזורים המרוחקים מאוד מהקוטב כמו שקרה ב- 1859 על ידי התפרצות מגנטית חריגה של השמש. אך לרוב נמצא את תופעת הזוהר בעיקר באזור לפלנד, לפלנד הינה חבל ארץ המשתרע על רוסיה, שבדיה, נורבגיה ופינלנד וילידי המקום נקראים "לאפים" או "סאמים".

בלפלנד ניתן למצוא טבע מקסים, חובבי שלג ייהנו מאוד מהטבע הנקי והמפלים הקפואים ובמחזות היפים של הלילה. בעוד שבוטניקאים רבים מגדירים את לפלנד כאזור שבו צמחים לא יכולים לצמוח, עדיין ניתן למצוא טבע מרשים.

טיולים מאורגנים ללפלנד בקרוז

בעוד שביקור בלפלנד אינו מבטיח את הצפייה במחזה הזוהר הצפוני, כאשר מצטרפים לטיולים מאורגנים ללפלנד ובמיוחד כאשר הטיולים מאורגנים בחלקם בקרוז שמזמינים מהאתר https://www.senior.co.il, גדל הסיכוי באחוזים רבים לחזות בזוהר הצפוני משום שמתרחקים מהאורות של האזורים המיושבים.

כאשר בוחרים לצאת לטייל בלפלנד, מומלץ מאוד לעשות זאת באמצעות שייט בספינה רחבה ולהצטרף לטיולים מאורגנים לאזור זה כדי לא להפסיד שום חוויה. ניתן לרכב על אופנועי שלג ביום, רכיבה על מזחלות הנגררות על ידי איילים, ביקור במלון העשוי כולו מקרח וכמובן, בצורה כזאת במידה ותתקיים תופעת הזוהר יהיה מי שידאג להעירנו מהשינה כך שלא נפספס את אחת הסיבות המרכזיות לצאת לטיול.